Nabíjajte lacno a pohodlne – Legrand Green’up Premium

Nabíjanie elektromobilu zvládnete aj bez vysokých účtov a vrások na čele. Nabíjačka na elektrické auto Legrand Green’up Premium totiž dokáže využiť lacnejší nočný prúd a ovládať ju môžete na diaľku bez toho, aby ste museli chodiť k autu. Ako rýchlo nabije vaše elektroauto a akými ďalšími funkciami je vybavená? 

Nabíjajte bez „vyhadzovania“ ističa

Green’up Premium je produktový rad nabíjačiek elektromobilov značky Legrand, v ktorom nájdete viacero modelov. Tie sa líšia prostredím, pre ktoré sú určené, vyhotovením, maximálnym počtom súčasne nabíjaných elektromobilov či výkonom.

V tomto článku sa budeme venovať jednofázovej nabíjacej stanici Green’up Premium s výkonom 7,4 kW v plastovom vyhotovení typu wallbox (katalógové číslo 0 580 35). Je určená pre domáce použitie a nabíjanie max. 1 elektromobilu súčasne.

Nabíjať môžete v režime 3 prostredníctvom konektora Type 2 (nazývaný aj T2S alebo Mennekes) alebo v režime 2 či 1 pomocou klasickej 230 V zásuvky. Tá má v tomto prípade robustné vyhotovenie, takže zvládne trvalú záťaž prúdom 16 A a nabíjacím výkonom 3,7 kW. Zásuvku nemusíte využiť iba pre elektroautá, môžete cez ňu nabíjať aj plug-in hybridy s menšou kapacitou batérie, elektrické skútre, e-biky či kolobežky.

Tip pre vás:

Problematiku režimov nabíjania elektromobilov sme rozobrali v článku o nabíjaní elektromobilov doma. Dozviete sa tam napríklad aj to, prečo nie je dobrý nápad nabíjať elektromobil priamo cez bežnú 230 V zásuvku.

Tento konkrétny model nabíjačky Green’up Premium je jednofázový, max. nabíjací výkon je 7,4 kW. Môžete ho však znížiť na 5,7 kW, 4,6 kW či 3,7 kW – buď prostredníctvom mechanických mikrospínačov v útrobách nabíjačky, alebo cez mobilnú aplikáciu (pozri ďalej v článku).

Vďaka nastaveniu výkonu budete môcť súčasne nabíjať elektrické auto a používať výkonné spotrebiče, ako bojler, práčku či sušičku. Ani v prípade, ak máte v dome slabšiu el. prípojku, sa nebudete musieť obávať, že by vám „vyhadzovalo“ hlavný istič. Počítajte však s tým, že sa predĺži aj doba nabíjania (tabuľku s nabíjacími výkonmi a potrebnými hodnotami ističov nájdete na konci článku).

Elektromobil Dacia Spring Nissan LEAF Renault ZOE Nissan LEAF e+ Škoda Enyaq iV
Kapacita batérie 27 kWh 40 kWh 52 kWh 62 kWh 77 kWh
3,7 kW nabíjanie 8 h 12 h 15,5 h 18,5 h 23 h
4,6 kW nabíjanie 6,5 h 10 h 12,5 h 15 h 18,5 h
5,7 kW nabíjanie 5 h 8 h 10 h 12 h 15 h
7,4 kW nabíjanie 4 h 6 h 8 h 9,5 h 11,5 h

Tabuľka 1 – Orientačné časy nabíjania elektromobilov populárnych na našom trhu jednofázovou nabíjačkou Legrand Green’up Premium plastic. Časy sú zaokrúhlené na polhodiny nahor, započítané sú aj 10 % straty pri nabíjaní.

Ďalšie modely nabíjačiek Green’up Premium ponúkajú lepšie parametre a funkcie:

 • nabíjací výkon až 22 kW v prípade trojfázových verzií,
 • nabíjanie 2 elektromobilov súčasne,
 • odolnejšie vyhotovenie z plechu,
 • čítačku bezkontaktných RFID kariet, ktorá umožní nabíjanie len vybraným osobám (vhodné pre nabíjačky na verejnom priestranstve).

Pripojte nabíjací kábel a o nič sa nestarajte

Vďaka jednoduchému ovládaniu nabíjačky Legrand Green’up Premium si nemusíte lámať hlavu nad tým, ako nabíjať elektromobil. Obsluhu zabezpečuje jediné tlačidlo, ktorým môžete spúšťať a zastavovať nabíjanie, zapínať či vypínať nabíjačku alebo nastaviť odložený štart nabíjania v rozsahu 3, 6 a 9 h. Potrebné prevádzkové informácie zobrazujú LED kontrolky.

LED alebo LCD displej chýba, nahrádza ho však ovládanie aplikáciou EV CHARGE light vo vašom smartfóne či tablete. Podporované sú zariadenia Android aj Apple.

Foto: Green’up Premium. Zdroj: Legrand.com

Vďaka ovládaniu cez aplikáciu nebudete musieť chodiť k autu, aby ste spúšťali či zastavovali nabíjanie alebo menili jeho výkon. Úplne postačí, ak po príchode domov pripojíte nabíjací kábel k elektromobilu a pri odchode ho zase odpojíte – všetko potrebné nastavíte vďaka aplikácii.

Okrem uvedených činností si v nej môžete naprogramovať nabíjací čas presne na minútu (nie iba odložený štart tlačidlom), sledovať stav nabitia a nabíjačky či spotrebu energie (po nastavení sadzby za kWh aj náklady). Môžete takisto aktualizovať softvér nabíjačky – aktualizácie vydané výrobcom opravujú prípadné softvérové chyby a niekedy prinášajú aj nové funkcie.

Tip pre profesionálov:

Nabíjačka Legrand Green’up Premium podporuje aj vzdialenú správu a komunikácie cez protokoly OCCP a MODBUS. Musíte do nej však doinštalovať komunikačný modul.

Načasujte si nabíjanie alebo využite lacnejší nočný prúd

Nabíjanie nemusíte načasovať iba pomocou funkcie odloženého štartu či cez aplikáciu. Nabíjačka na auto Legrand Green’up Premium je vybavená 12 V vstupmi pre vzdialené spúšťanie a zastavovanie nabíjania a pre zapínanie a vypínanie nabíjačky. Vďaka tomu budete môcť nabíjanie spúšťať automaticky, napríklad na základe signálu HDO pre nočný prúd, a nabíjať lacnejšie, čo výhody elektromobilu v podobe lacného jazdenia ešte zvýrazní. Zapojenie však nechajte na kvalifikovaného elektrikára.

Ovládací vstup vám ponúka aj ďalšie možnosti:

 • Načasované nabíjanie – Pripojením časovača si nabíjanie môžete naplánovať na dobu, kedy chodíte spať a nepoužívate ostatné spotrebiče. Bude vám teda stačiť aj slabšia el. prípojka.
 • Kombinácie so spotrebičmi – Rôznymi kombináciami stýkačov budete môcť blokovať alebo uprednostniť chod nabíjačky či výkonných spotrebičov. Nabíjanie napríklad bude prebiehať iba vtedy, ak práve bojler nebude zohrievať vodu, alebo vtedy, keď budete mať prebytok elektriny z fotovoltického systému (a tým pádom nabíjať úplne zadarmo).

Tip pre profesionálov:

Nabíjačka Green’up Premium je tiež vybavená výstupom bezpečnostného signálu pre prídavnú spúšť ističa. V prípade poruchy alebo problému teda dokáže na diaľku odpojiť napájanie celého svojho okruhu.

Na stenu i do voľného priestoru

Každá z nabíjačiek radu Legrand Green’up Premium sa dodáva primárne ako wallbox, t. j. s montážou na stenu. Uvedený model váži cca 4 kg, nezabudnite ho preto ukotviť dostatočne pevne aj s ohľadom na to, že budete často odpájať a pripájať nabíjací kábel. Vhodné rozperky (hmoždinky) či kotvy si pripravte vopred, v balení ich nenájdete.

K nabíjačke si môžete doobjednať aj kovový stojan a pripevniť ju tak do voľného priestoru. Vďaka zvýšenému krytiu IP44 je odolná aj voči dažďu a striekajúcej vode, konektory sú navyše bez napätia a nabíjanie sa nespustí, pokým nie je kábel spoľahlivo pripojený.

Okruh napájajúci nabíjačku musí byť istený vhodným ističom (pozri tabuľku) a prúdovým chráničom. Výrobca odporúča aj prepäťovú ochranu pre celý objekt – elektromobily síce majú nejakú základnú vstavanú, pri údere blesku to však nemusí stačiť.

Výkon nabíjania elektromobilu Odber prúdu pri nabíjaní Potrebný istič obvodu, ktorý napája nabíjačku Odporúčaná hodnota hlavného ističa
3,7 kW 16 A 1-fázový 20 A, charakteristika C min. 25 A
4,6 kW 20 A 1-fázový 25 A, charakteristika C min. 25 A
5,7 kW 25 A 1-fázový 32 A, charakteristika C min. 32 A
7,4 kW 32 A 1-fázový 40 A, charakteristika C min. 40 A

Tabuľka 2 – Odoberané prúdy a potrebný typ ističa pri rôznych výkonových nastaveniach jednofázovej nabíjačky Legrand Green’up Premium plastic.

Inštalácia spočíva v samotnom uchytení na stenu alebo v riešení vo forme stojana a zapojení silových obvodov a už spomínaných ovládacích kontaktov. Okrem toho nemusíte nič programovať, konfiguráciu zabezpečujú 4 mechanické mikrospínače a ich kombinácie. Pomocou nich môžete obmedziť maximálny nabíjací prúd a nastaviť správanie nabíjačky pri vzdialenej aktivácii cez ovládacie kontakty – bližšie informácie nájdete v návode na inštaláciu.

Zhrnutie:

 • Green’up Premium je produktový rad nabíjačiek elektromobilov značky Legrand.
 • Jednofázová nabíjačka Green’up Premium s výkonom 7,4 kW v plastovom vyhotovení vám nabije 40 kWh elektromobil už za 6 h.
 • Nastavenie nabíjacieho výkonu v 4 krokoch zabráni „vyhadzovaniu“ hlavného ističa.
 • Elektromobil po príchode domov pripojíte k nabíjačke a potom k nej už nemusíte chodiť, ovládanie prebieha cez mobilnú aplikáciu.
 • Vstavaný časovač a ovládacie vstupy vám umožnia načasovať nabíjanie, automaticky využiť lacnejší nočný prúd či nabíjať vtedy, ak nie sú spustené výkonné spotrebiče (opäť zabránite „vyhadzovaniu“ hlavného ističa).
 • Nabíjačka je odolná voči dažďu a striekajúcej vode, môžete ju umiestniť na stenu ako wallbox alebo ako voľne stojacu do kovového stojana (predáva sa ako príslušenstvo).

4 KOMENTÁRE

  • Dobrý deň, Jana,

   ďakujeme veľmi pekne za pozitívnu spätnú väzbu.
   Veríme, že vám naše rady pomôžu.

   Želáme vám veľa úspechov,
   s pozdravom redakcia magazínu Electrend

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.