Aké má byť oplotenie? Bezpečné aj estetické

Mať kvalitné a estetické oplotenie dnes neznamená len fyzické oddelenie vášho pozemku od verejného priestranstva alebo pozemku suseda, ale predovšetkým i zvýšený pocit bezpečia a akejsi autonómie. Ak k tomu priradíte i niektoré moderné prvky, ako napríklad otváranie brány na diaľku, osvetlenie alebo kamerový systém, o komfort má postarané celá vaša rodina.

Len spredu alebo po celom obvode?

Pred realizáciou samotného oplotenia je dobré položiť si niekoľko zásadných otázok, ktoré vám pomôžu pri voľbe kľúčového materiálu. Bežnou praxou pri výstavbe oplotenia býva i rozdelenie na čelnú stranu a strany bočné a zadné, s ktorými sa najčastejšie stretávajú obyvatelia v tzv. radových zástavbách, kde za hranicou pozemkov nenasleduje verejné priestranstvo, ale hneď pozemok vedľajšieho vlastníka. V tomto prípade môžete ušetriť a na zadnú stranu, ako aj na strany bočné použiť lacnejšie verzie oplotenia – napríklad zvárané oceľové panely umiestnené na stĺpikoch. V prípade domov, ktoré nie sú súčasťou radovej zástavby, by ste mali rátať s oplotením po celom obvode pozemku z rovnakých prvkov.

Betón, železo alebo drevo?

  • V katalógoch i v špecializovaných predajniach nájdete množstvo inšpirácií a návrhov, ktoré vám výber materiálov vášho budúceho oplotenia uľahčia. V situácii, kedy budete potrebovať oplotenie, ktoré vám zabezpečí lepšie súkromie, môžete siahnuť po vysokom betónovom oplotení. V tomto prípade ide o betónové dosky rôznych rozmerov, ktoré sa nasúvajú do stĺpov s profilom H. Výhodou tohto oplotenia je zabezpečenie už spomínaného súkromia, rýchla výstavba a nižšie náklady.
  • Ďalšou voľbou môže byť oplotenie drevené. V tomto prípade ide najčastejšie o drevené laty prichytené na železnej konštrukcii. Tá môže byť kotvená na základovú dosku oplotenia, alebo zaliata betónom. Výhody tohto riešenia spočívajú v ich estetickej stránke. Ich najväčším kameňom úrazu je však nutnosť neustálej údržby vo forme natierania a morenia drevených i železných prvkov, čo značne navyšuje náklady na údržbu.
  • Najdrahšie, no azda vizuálne najatraktívnejšie sú dnes veľmi rozšírené murované oplotenia z betónových tvárnic rôznych tvarov a štýlov v kombinácii s výplňou z kovaných železných dielov. Tu je však nutné rátať s počiatočnými zemnými prácami a s vybudovaním betónového základu s oceľovým armovaním v minimálnej hĺbke 70 cm a v minimálnej šírke, ktorá zodpovedá šírke tvárnice, ktorú použijete. Ako výplň medzi murovanými vežičkami je možné použiť drevené laty na železnej konštrukcii, čisto oceľovú zváranú výplň, alebo kované plotové dielce.

Otváranie na gombík

Ďalšou zásadnou otázkou je, či vo vašom budúcom oplotení plánujete aj nejaké elektrické prvky, ako napríklad osvetlenie priľahlého chodníka a samotných plotových dielov, alebo elektrické otváranie brány so senzormi pohybu. V prípade osvetlenia  v murovaných plotoch z betónových tvárnic je možné ešte počas výstavby zabudovať kábel v chráničke či inštalovať elektroinštalačné krabice pre vybrané svetelné teleso a prípadne aj pre vypínače. Pre skúsených majstrov a odborníkov nie je žiaden problém zabudovať káble i do železných profilov plotových konštrukcií. Pre zabezpečenie maximálneho komfortu je možné „dať vašu bránu do pohybu“, a to zabudovaním elektrického pohonu pozostávajúceho z motora, ktorý bránu poháňa, senzorov pohybu alebo aj majáka s anténou, ktoré zabraňujú privretiu brány v prípade umiestnenia prekážky v dráhe zatvárania a kabeláže. Súčasťou tohto systému môžu byť i anténa s majákom, ktoré zabezpečujú príjímanie signálu z diaľkového ovládača a následné potvrdenie svetelnou signalizáciou na majáku.  V tomto prípade je však nutné splniť podmienky samostatného 10A istenia s prúdovým chráničom. Pre maximalizáciu pohodlia môžete pri výstavbe oplotenia rátať i s videovrátnikom, alebo dokonca i s kamerovým systémom, vďaka ktorým budete vždy v obraze, kto práve prišiel na návštevu.

A čo v prípade domácich miláčikov a ich bezpečia?

V prípade, ak váš dvor stráži pes väčšieho plemena, je odporúčané zvoliť si vyššie oplotenie s pevnou konštrukciou, ako napríklad spomínané betónové panely alebo murovaný plot so železnými dielcami. Zvierací miláčikovia veľmi radi hrabú a pod plotom sa dokážu raz-dva podhrabať – preto je dobré zabezpečiť i túto časť oplotenia betónovým základom. Pri psíkoch s malým vzrastom platia podobné pravidlá, avšak pri bránach a plotových dielcoch so zváranými výplňami by sme mali myslieť na parametre nášho miláčika a jednotlivé prvky dať pozvárať v adekvátnej vzdialenosti od seba, aby sme „chlpatého kamošanemuseli hľadať po celej ulici.

Zapamätajte si:

  • V prípade radovej zástavby môžete na oplotení ušetriť použitím lacnejších variantov oplotenia.
  • Výstavba oplotenia z betónových panelov je síce rýchla a lacnejšia, no toto oplotenie je esteticky menej atraktívne.
  • Oplotenie z drevených profilov je nutné neustále udržiavať.
  • Murovaný plot z betónových tvárnic si vyžaduje pevné základy.
  • Pri realizácii elektrického pohonu brány je nutné počítať s 10A istením s prúdovým chráničom.
  • Majitelia psíkov väčšieho vzrastu by mali myslieť na výšku oplotenia a zabrániť ako preskočeniu plota, tak aj jeho podhrabaniu.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.