Videovrátniky Classe 300EOS: nové centrum smart domácnosti

Ak si myslíte, že videovrátniky už nič inovatívne nemôžu priniesť, mýlite sa. Legrand totiž opäť rozvíril vody v tomto segmente a predstavil revolučný videotelefón Classe 300EOS so vstavaným hlasovým asistentom Alexa. Prečítajte si, prečo sa môže stať novým centrom vašej smart domácnosti a v čom môže zlepšiť váš každodenný život.

Videovrátniky inšpirované smartfónmi

Classe 300EOS je nový videotelefón (vnútorná jednotka) zo série videovrátnikov v portfóliu Legrand. Ide o výrobok dcérskej značky BTicino, z ktorej portfólia pochádzajú videovrátniky a smart systémy Netatmo. Tento model postupne nahradí staršie videovrátniky Classe300, od ktorých sa líši už na prvý pohľad – dizajnéri v tomto prípade nezaprú svoju inšpiráciu vo svete smartfónov.

Jeho základom je totiž 5″ farebný displej, ktorý je v tomto prípade vertikálny (doterajšie videotelefóny tejto značky mali širokouhlý horizontálny displej). Zobrazenie na výšku je pre tieto účely prirodzenejšie, keďže potrebujete detailne vidieť najmä osobu stojacu pred vonkajšou kamerou. Ak budete potrebovať prehľad o okolí, môžete si zobrazenie prepnúť na širokouhlé.

Displej je plne dotykový a jeho ovládanie sa nelíši od ovládania bežného smartfónu. Vstavaný senzor priblíženia navyše predlžuje jeho životnosť a šetrí energiu – pokým nestojíte pred videotelefónom, displej je vypnutý. Aby ste sa nemuseli zakaždým prehrabávať v nastaveniach (a že ich tu je požehnane), pre rýchle odomykanie zámkov, prijatie hovoru, aktiváciu kamery či nastavovanie hlasitosti môžete použiť dotykové tlačidlá rozmiestnené okolo displeja.

Zdroj: vratniky.legrand.sk

Vrátnik, ktorý pracuje 24 hodín denne zadarmo

Videovrátniky Classe 300EOS môžete pripojiť do vašej domácej siete pomocou WiFi alebo klasického sieťového kábla a ovládať ich smartfónom (alebo tabletom). Slúži na to aplikácia Home + Security, pôvodne určená iba pre ovládanie smart prvkov Netatmo (čo umožňuje aj tento vrátnik, detaily ďalej v článku). Tá nahradila aplikáciu Door Entry používanú pri starších modeloch Classe, pričom je dostupná pre Android aj Apple a umožňuje spravovať až 20 domácností.

To vám oproti klasickým audio- alebo videovrátnikom otvára rozsiahle možnosti. V prvom rade je to presmerovanie volaní z vonkajšej jednotky na váš smartfón – otvárať zámky a sledovať obraz z kamery vrátnika tak pokojne môžete, aj keď ste v práci či na dovolenke. Na diaľku môžete otvoriť kuriérovi, aby vám balík nemusel nechať pred bránou, deťom, ktoré si zabudli kľúče, či návšteve, ktorá na váš príchod bude môcť počkať vo dvore, nie na ulici.

Samozrejmosťou je funkcia interkomu medzi viacerými videotelefónmi v bytoch či rôznych častiach domu. Nechýba ani videozáznamník, cez ktorý vám môžu návštevníci zanechať odkaz, ak nie ste práve doma a nezdvíhate hovor ani na smartfóne, či ďalšie funkcie, ktoré poznáte zo starších videovrátnikov Classe.

Všetky udalosti, napr. keď niekto zvonil, nechal vám odkaz, rozozvučal sa alarm, detektor pohybu zaznamenal pohyb (pozri ovládanie smart prvkov ďalej v článku), si navyše môžete nechať zobraziť na prehľadnej časovej osi. Budete tak vidieť, kedy deti prišli domov zo školy, či vám poštárka s doporučenou zásielkou skutočne zvonila, alebo iba vhodila do schránky žltý lístok, alebo či sa vám niekto podozrivý neponevieral okolo domu.

Zdroj: vratniky.legrand.sk

Zapne svetlo, skontroluje senzory pohybu a bezpečnostné kamery – to všetko hlasovými povelmi

Uvedené funkcie by mali byť samozrejmosťou pre každý moderný smart videovrátnik, Classe 300EOS však ide ešte ďalej. Môže totiž slúžiť ako komunikačná brána pre systémy smart domácnosti MyHome a Netatmo (pre Netatmo dostupné od 9/2022). Priamo cez menu alebo smartfón tak budete môcť ovládať osvetlenie, žalúzie, zapínať či vypínať spotrebiče pomocou pripojených relé, skontrolovať bezpečnostné kamery či dostávať hlásenia od prvkov, ako senzory pohybu, okenné senzory, detektory dymu a oxidu uhoľnatého.

Zapamätajte si:
Pri použití Classe 300EOS so systémom Netatmo alebo MyHome nebudete potrebovať žiadnu ďalšiu centrálnu jednotku alebo vstupnú bránu.

Všetky smart prvky (vrátane elektronických zámkov vo vrátniku) môžete navyše ovládať hlasovými povelmi pomocou vstavaného hlasového asistenta Alexa od spoločnosti Amazon. Postačí vám na to jednotka Classe 300EOS alebo smartfón, nebudete potrebovať smart reproduktor, ktorý okrem toho vo väčšine prípadov ani nemá displej. Alexa vám tiež napr. prečíta aktuálnu predpoveď počasia, najnovšie správy, dopravnú situáciu vo vami zvolenej lokalite, notifikuje vás o udalostiach vo vašom kalendári, prehrá hudbu, spustí robotický vysávač a mnoho ďalšieho.

Žiaľ, Alexa zatiaľ nekomunikuje v slovenčine, podporovaná je angličtina, nemčina, francúzština, taliančina, španielčina, portugalčina, japončina, hindčina a rôzne dialekty týchto jazykov.

Základnú inštaláciu zvládnete aj svojpomocne

Videotelefón Classe 300EOS môžete kúpiť v sade s vonkajšou jednotkou LINEA 3000, napájacím zdrojom, relé dverného zámku, 6 bezdotykovými kľúčenkami a 2 plochými elektronickými čipmi. Predávajú sa však aj samostatne, takže vnútorné jednotky môžete použiť ako súčasť rozsiahleho systému pre videovrátniky v rezidenciách i väčších bytových domoch.

Bez ohľadu na použitie ostáva inštalácia jednoduchá, tak ako pri starších modeloch Classe. Skúsený elektrikár ju zvládne „s prstom v nose“ a ak sa radíte medzi šikovných domácich majstrov, po zhliadnutí videonávodu by ste s ňou tiež nemali mať problémy. Classe 300EOS totiž používa osvedčený systém dvojvodičovej nepolarizovanej zbernice SCS Bus (je jedno, ktorý vodič pripojíte do ktorej svorky) a základnú konfiguráciu pomocou prepojok.

Zbernica slúži na komunikáciu i napájanie systému, ktoré zabezpečuje externý zdroj s inštaláciou na DIN lištu (zaberá 6 pozícií). Na spínanie el. zariadení mimo prvkov Netatmo musíte systém vybaviť prídavnými relé.

Zdroj: vratniky.legrand.sk

Upozornenie:
Pripojenie zdroja na 230 V rozvodnú sieť a zapojenie relé, ktoré pracujú s 230 V napätím, nechajte na kvalifikovaného elektrikára. V opačnom prípade môžete ohroziť život, zdravie a majetok osôb v danom objekte.

Do počítačovej siete sa Classe 300EOS dá pripojiť bezdrôtovo pomocou WiFi (pozor – podporuje iba 2,4 GHz sieť, čo nemusí byť pri všetkých routeroch samozrejmosť) či prídavného adaptéra s konektorom RJ45 a sieťového kábla. Po fyzickom zapojení musíte jednotku spárovať s aplikáciou Home + Security v smartfóne.

Zhrnutie:

  • Videovrátniky Classe 300EOS vám vďaka pripojeniu k internetu umožnia otvárať zámky a sledovať obraz z kamery vonkajšej jednotky pomocou smartfónu, nech ste kdekoľvek na svete.
  • Môžete s nimi ovládať smart prvky systému Netatmo a MyHome, a to aj hlasovými pokynmi.
  • Majú vstavaného hlasového asistenta Alexa (zatiaľ nepodporuje slovenčinu), ktorý vám prečíta počasie, dopravné správy, prehrá hudbu, spustí robotický vysávač, upozorní vás na udalosti v kalendári atď.
  • Classe 300EOS postupne nahradia staršie modely radu Classe 300.
  • Predávajú sa vo forme sady s vonkajšou jednotkou a príslušenstvom, môžu však byť takisto súčasťou rozsiahlych systémov v bytových domoch.
  • Inštaláciu zvládne aj šikovný domáci majster, no pripojenie na 230 V nechajte na kvalifikovaného elektrikára.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.