Záložný zdroj Keor SPE Tower – ochráňte počítače doma i vo firme

Záložné zdroje (UPS) Legrand sú súčasťou priemyselnej a IT infraštruktúry, ale aj kancelárií a domácich pracovní po celom svete. Práve pre domácnosti a kancelárie je určený nový produktový rad UPS Legrand Keor SPE Tower. Oproti svojim predchodcom prináša prehľadnejšiu obsluhu, vyššiu bezpečnosť a širšie možnosti prispôsobenia firemnému prostrediu. Prečítajte si, aké sú jeho výhody a nevýhody. 

Novinka vo svete záložných zdrojov 

Keor SPE Tower je jednofázový batériový záložný zdroj (UPS) od Legrand určený pre použitie v domácich pracovniach, firemných kanceláriách aj IT aplikáciách. Podobnými produktovými radami sú Legrand Keor SP a produktový rad Niky S. Ide rovnako o samostatne stojaci záložný zdroj (typ tower), no odlišuje sa od nich najmä modernejším dizajnom, prehľadnejšou obsluhou a rozšírenými funkciami pre vzdialenú správu.

V produktovom rade Keor SPE Tower nájdete 5 modelov, ktoré sa líšia výstupným výkonom, kapacitou batérií (tým pádom aj dobou zálohovania) a počtom zásuviek (pozri tabuľku).

Názov Katalógové číslo Menovitý výkon (VA) Činný výkon (W) Doba zálohovania (min) Počet zásuviek (typ IEC)
Keor SPE Tower 750 3 110 60 750 600 9 6 (10 A)
Keor SPE Tower 1 000 3 110 61 1 000 800 7 8 (10 A)
Keor SPE Tower 1 500 3 110 62 1 500 1 200 7 8 (10 A)
Keor SPE Tower 2 000 3 110 63 2 000 1 600 7 8 (10 A)
Keor SPE Tower 3 000 3 110 64 3 000 2 400 4 8 (10 A) + 1 (16 A)

Tabuľka 1 – Prehľad modelov záložných zdrojov v produktovom rade Legrand Keor SPE Tower.

Doba zálohovania sa pohybuje v jednotkách minút tak ako pri iných UPS zdrojoch tohto typu. Tento čas je dostatočný na to, aby ste ukončili aplikácie, uložili rozpracované súbory a bezpečne vypli počítač, resp. zariadenie bez straty dát.

Každý UPS zdroj Keor SPE Tower je typu line-interactive, teda so vstavaným napäťovým meničom. Ten dokáže udržať stabilné výstupné napätie pri podpätí alebo prepätí v rozvodnej sieti. Na rozdiel od jednoduchších UPS typu standby na to nepotrebuje zakaždým prepínať na napájanie z batérie. Výsledkom je teda dlhšia životnosť batérie a ostatných komponentov, a tiež tichšia prevádzka.

Výstupom meniča je napätie v tvare sínusovky ako z rozvodnej siete. Vďaka meniču stabilizujúcemu napätie a vysokému výkonu je Keor SPE Tower vhodný na použitie v IT a napájanie jemnej elektroniky. Ide napr. o osobné počítače vrátane väčšieho množstva periférií, ale aj výkonné pracovné stanice, sieťové úložiská NAS, kamerové systémy, pokladničné systémy, rôzne terminály či sieťové komponenty.

K dispozícii máte 6 – 9 zásuviek typu IEC, čo je viac než dosť pre všetky tieto zariadenia vrátane ich príslušenstva (pri modeloch Keor SP a Niky S to bolo iba 2 – 6). Zásuvky sú vždy rozdelené na 2 bloky, pričom 2. blok môžete samostatne vypínať a zapínať, prípadne programovať jeho zapínanie a vypínanie podľa rôznych udalostí (vybitie batérie UPS, obnovenie napájania zo siete a pod.).

Foto: KEOR SPE TOWER. Zdroj: Legrand.com

Ochráni pred výpadkom prúdu, ale aj pred prepätím či podpätím

Okrem batérie a meniča, ktoré vaše spotrebiče ochránia pred výpadkami elektriny a malým podpätím či prepätím, má záložný zdroj UPS Keor SPE Tower vstavanú aj prepäťovú ochranu. Zabráni tak poškodeniu pripojených zariadení prepäťovými špičkami, napr. v dôsledku úderu blesku.

Tip pre vás:

Pre komplexnú ochranu domu či budovy pred prepätím si prečítajte náš článok o zvodičoch prepätia.

Samozrejmosťou je aj vstavaná ochrana proti skratu a preťaženiu UPS nadprúdom, ochrana pred prehriatím zariadenia a ochrana pred spätným prúdom (back-feed) z UPS. Ten by pri výpadku napájania mohol ohroziť spotrebiče a zariadenia pripojené na rozvodnú sieť.

UPS zdroj Keor SPE Tower môžete bez obáv používať v kancelárii i kdekoľvek v domácnosti. Energiu pre zálohovanie poskytujú bezpečné olovené VRLA batérie. Tie sú hermeticky utesnené, nehrozí pri nich teda únik elektrolytu. Pri nabíjaní neprodukujú vodík, okrem prípadov extrémneho preťaženia alebo prebíjania – vtedy zareaguje bezpečnostný pretlakový ventil. VRLA batérie sú bezúdržbové a počas ich životnosti s nimi nemusíte vôbec manipulovať, žiadne dolievanie destilovanej vody ako kedysi.

Pre použitie v komerčnej sfére je Keor SPE Tower vybavený aj systémom núdzového vypínania EPO (Emergency Power Off). Na svorky EPO môžete pripojiť NO alebo NC kontakt tlačidla núdzového vypnutia (nazývaného aj „central stop“) alebo kontakty bezpečnostného relé či modulu. Jednu alebo viacero UPS tak budete môcť vypnúť na diaľku v prípade požiaru alebo iného ohrozenia.

Foto: KEOR SPE TOWER. Zdroj: Legrand.com

Jednoduchá inštalácia v 3 krokoch doma i v kancelárii

Inštaláciu záložného zdroja Keor SPE Tower zvládnete vo vašej domácej pracovni aj sami – nezabudnite si však prečítať priložený manuál a bezpečnostné pokyny. Najprv ho pripojíte do siete dodaným napájacím káblom a necháte 6 h nabíjať. Následne môžete k zdroju pripojiť počítač (alebo iné zariadenie) pomocou prepojovacieho kábla, ktorý takisto nájdete v balení.

Po zapnutí hlavným tlačidlom je zdroj pripravený na použitie a plne funkčný, nemusíte nič viac nastavovať. Vďaka vstavanému trojfarebnému LED indikátoru okamžite uvidíte, či sú vaše zariadenia práve napájané z rozvodnej siete, batérie, alebo či nastala porucha, ktorá si vyžaduje váš zásah.

Pre náročnejších sú okrem farebných indikátorov UPS Keor SPE Tower vybavené aj grafickými LED displejmi, na ktorých môžete sledovať množstvo údajov. Medzi ne patrí napr. aktuálne vstupné i výstupné napätie, frekvencia, max. doba zálohovania pri aktuálnom zaťažení, ale aj stav nabitia batérie či zaťaženie UPS spotrebičmi v kW, kVA i percentách. Pomocou 4 tlačidiel pod displejom môžete meniť rôzne nastavenia, napr. deaktivovať zvukovú signalizáciu, vypínať 2. zásuvkový blok, nastavovať kapacitu inštalovaných batérií a podobne.

Každý UPS zdroj vo firme pod dohľadom vďaka bezplatnému softvéru

Tak ako každý moderný záložný zdroj UPS, aj Keor SPE Tower môžete prepojiť s počítačom pomocou USB portu (kábel nájdete v balení) alebo RS232 portu.

Pomocou bezplatného softvéru od Legrandu potom môžete nakonfigurovať automatické vypnutie počítača s OS Windows alebo Linux napájaného cez UPS (prípadne všetkých v sieti). Takisto môžete nakonfigurovať správanie programovateľných zásuvkových blokov v UPS, meniť ďalšie pokročilé nastavenia či zbierať štatistické a diagnostické dáta z prevádzky UPS.

Novinkou oproti modelom Legrand Keor SP a Niky S je možnosť vzdialenej správy cez LAN, ktorú využijete najmä v open space kanceláriách a iných veľkých pracoviskách. Na pripojenie Keor SPE Tower do siete však musíte dokúpiť sieťovú kartu, ktorá sa pripája do SNMP rozhrania na zadnej strane UPS. Ďalšou novinkou je dvojica beznapäťových kontaktov, ktoré môžete využiť na vzdialenú signalizáciu rôznych udalostí, ako napr. vybitie batérií.

Zhrnutie:

  • Keor SPE Tower je nový produktový rad UPS od Legrand.
  • Nájdete v ňom 5 modelov s výkonmi 750 – 3 000 VA6 – 9 zásuvkami typu IEC.
  • Jednoducho ho nainštalujete a zvládnete obsluhovať aj v domácej pracovni.
  • Keor SPE Tower je typu line-interactive, vstavaný menič stabilizuje menšie výkyvy napätia v sieti bez prepínania na batériu.
  • Samozrejmosťou je ochrana proti prepätiu, skratu, preťaženiu nadprúdom, prehriatiu a spätnému prúdu (back-feed).
  • Zálohovanie Keor SPE Tower zaisťujú bezpečné VRLA batérie, UPS môžete vďaka EPO svorkám pripojiť aj na systém núdzového vypnutia („central stop“).
  • S PC ho môžete prepojiť pomocou USB alebo RS232 a nastaviť automatické bezpečné núdzové vypnutie OS Windows alebo Linux.
  • Po pripojení sieťovej karty do SNMP rozhrania môžete spravovať všetky UPS Keor SPE Tower vo firme na diaľku cez LAN pomocou bezplatného softvéru od Legrand.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.